ansisslogo

Tenure of Director

Sl. No. Name Period
01 Prof. Gorakh Nath Singh July 1961 To 07.10.1964 (Pre autonomous)
02 Prof. Gorakh Nath Singh 08.10.1964 - 07.10.1965
03 Prof. A K Das Gupta 08.10.1965 - 03.03.1971
04 Prof. Sachchidananda 04.03.1971 - 22.09.1980
05 Prof. S M Mohsin 22.09.1980 - 27.10.1980
06 Prof. Hargovind Singh 28.10.1980 - 31.07.1981
07 Shri Nashiruddin Haider Khan (Education Minister) 01.01.1981 - 14.01.1982
08 Prof. Durganand Sinha 15.01.1982 - 04.02.1987
09 Sri Bhaskar Banerjee, IAS 05.02.1987 - 29.11.1987
10 Sri R S Tiwari, IAS 30.11.1987 - 18.02.1989
11 Prof. Pradhan H. Prasad 19.02.1989 - 30.06.1990
12 Sri R K Srivatava, IAS 01.07.1990 - 13.05.1991
13 Prof. M N Karna 14.05.1991 - 20.05.1994
14 Sri. K C Saha, IAS 21.05.1994 - 27.11.1994
15 Prof. Y D Prasad 28.11.1994 - 03.12.2000
16 Sri B B Srivastava, IAS 04.12.2000 - 17.09.2003
17 Sri Girish Shankar, IAS 24.09.2003 - 30.10.2004
18 Sri Navin Verma, IAS 31.10.2004 - 05.09.2005
19 Sri Vijoy Prakash, IAS 05.09.2005 - 20.12.2005
20 Dr. M M Jha, IAS 20.12.2005 - 10.07.2006
21 Sri Sanjeeev Kumar Sinha, IAS 10.07.2006 - 13.03.2008
22 Sri Anjani Kumar Singh, IAS 14.03.2008 - 30.09.2009
23 Prof. D M Diwakar 01.10.2009 - 23.09.2015
24 Prof. Sunil Ray 24.09.2015 - 08.05.2018
25 Sri Robert L. Chongthu, IAS 17.05.2018 - 31.08.2018
26 Sri Satish Chandra Jha, IP&T AFS 03.10.2018 -